دپارتمان های سپید جامگان البرز ایرانیان

 دپارتمان سپید جامگان
radioteraphy

رادیو تراپی فرداد

پرتودرمانی یا رادیوتراپی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های فیزیک پزشکی است. پرتودرمانی به درمان بیماری با استفاده از پرتوهای نافذ مانند پرتوهای ایکس و آلفا و بتا و گاما که یا از دستگاه تابیده می‌شوند یا از داروهای حاوی مواد نشاندار شده ساطع می‌شوند گویند.

پرتو درمانی استفاده از پرتوهای یونساز برای از بین بردن یا کوچک کردن بافت‌های سرطانی است. در این روش در اثر آسیب DNA، سلول‌های ناحیه درمان (بافت هدف) تخریب و ادامه رشد و تقسیم غیرممکن می‌شود. اگرچه پرتو علاوه بر سلول‌های سرطانی به سلول‌های سالم نیز آسیب می‌رساند ولی اکثر سلول‌های سالم بهبودی خود را دوباره بدست می‌آورند. هدف از پرتو درمانی از بین بردن حداکثر سلول‌های سرطانی با حداقل آسیب به بافت‌های سالم است.

هدف شرکت رادیو تراپی فرداد تسهیل انجام فرآیند رادیوتراپی می باشد که در آینده نه چندان دور به خدمت رسانی می پردازد.

 

انواع روش های پرتو درمانی در قسمت دپارتمان پرتو درمانی

 

پرتودرمانی حین عمل جراحی (IORT)

پرتودرمانی حین عمل جراحی (IORT) از جمله روشهایی است که اگرچه تاریخچه ای یکصد ساله دارد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی کاربرد آن رو به گسترش می باشد. در این روش در حین عمل جراحی و بعد از برداشتن تومور ( حتی گاهی از اوقات بافت تومور که غیر قابل جراحی می باشد) تحت پرتودرمانی قرار می گیرد. بدین ترتیب بافت هدف مستقیما در مقابل پرتوهای یونیزان قرار گرفته و حداقل تابش به بافت های سالم اطراف انتقال داده می شود که به همین علت این روش به رادیوتراپی دقیق(Precise Radiotherapy) مشهور می باشد. این روش که تلفیقی از دو روش جراحی و پرتودرمانی است از روشهای خاص پرتودرمانی بوده که در آن مقدار بالایی اشعه (۱۰ تا ۲۰ گری اشعه) در یک جلسه و در حین عمل جراحی در تومور یا بستر آن توزیع می گردد. روش رادیوتراپی حین عمل یا به طور خلاصه روش IORT با وجود اینکه یکی از روشهای سنتی در درمان سرطان محسوب می شود ولی هنوز به عنوان یک روش پیشرفته در مدیریت درمان بسیاری از بسترهای تومور به کار گرفته می شود.

این روش معمولا به صورت قسمتی از پروتکل درمان، که ممکن است همراه با دیگر روشها از قبیل شیمی درمانی یا رادیوتراپی با پرتو خارجی باشد، اجرا می شود. درمانهای ابتدایی، برای کوچک کردن تومور و به منظور برش ساده تر تومور صورت می گیرد. در برداشتن تومور به روش جراحی، معمولا تمام حجم تومور از ناحیه درمان خارج نمی شود و مقداری از سلولهای سرطانی در ناحیه درمان باقی می مانند. برای بهبود کنترل ناحیه ای درمان، یک مقدار دوز زیاد تابشی در طی عمل جراحی در آن ناحیه توزیع می شود. این در حالی است که همه و یا قسمت اعظم بافتهای حساس اطراف ناحیه درمان پوشیده شده و یا خارج از میدان تابش نگه داشته می شود.

رادیوتراپی داخلی یا براکی تراپی

براکی تراپی یک نوع درمان با اشعه است که برای معالجه سرطان به کار می رود. در براکی تراپی از یک نوع انرژی به نام تابش یونیزان برای کشتن سلول‌های سرطانی وکوچک کردن تومور استفاده می شود.
برخلاف درمان با تابش خارجی(EBT) که در آن منبع تابش اشعه ایکس پر انرژی که در بیرون از بدن بیمار قرار می گیرد، براکی تراپی مستلزم قرارگیری مواد رادیواکتیو مستقیما داخل تومور ویا در مجاور آن است.
براکی تراپی که همچنین درمان تابش اشعه داخلی نیز نامیده می شود، به منظور تابش بیشتر اشعه برای درمان و معالجه نواحی کوچکتر تومور در زمان کمتر، در مقایسه با نوع درمان خارجی، توسط پزشک مورد استفاده قرار می گیرد.
براکی تراپی برای درمان سرطان سراسر بدن کاربرد دارد که این، شامل موارد ذیل می باشد ؛
– پروستات
– سروگردن
– پوست
– پستان
– کیسه صفرا
– رحم
– واژن
– ریه
– رکتوم
– چشم
براکی تراپی به دو صورت موقت ودائمی به کار می رود:
برکی تراپی موقت: در این روش مواد رادیواکتیو داخل و یا نزدیک تومور به مقدار و زمان مشخص کار گذاشته و سپس برداشته می شوند. براکی تراپی موقت به دو صورت دوز-ریت بالا ودوز-ریت پایین تجویز می شود.
در براکی تراپی دوز-ریت بالا (HDR ) معمولاً بر روی بیماران سرپایی انجام می شود،گرچه برخی اوقات بیمارانی برای انجام چند براکی تراپی دوز-ریت بالا با استفاده از یک اپلیکاتور دربیمارستان بستری گردند.
در این روش در مدت کوتاهی با استفاده از دستگاه کنترل از راه دور، یک دوز مخصوصی از اشعه به تومور داده می شود.آخرین مرحله درمان فقط چند دقیقه طول می کشد، گرچه کل پروسیجر چندین ساعت طول می‌کشد. قبل از برداشتن تجهیزات و برگشت بیمار به منزل این مرحله ممکن است در طول روز چندین بار تکرار شود.بیماران ممکن است تا ۱۰ بار مورد درمان با براکی تراپی HDR در طول یک هفته ویا بیشتر قرار گیرند.
در براکی تراپی با دوز-ریت پائین LDR نیز به بیمار به صورت پیوسته به مدت چند ساعت ویا چند روز اشعه داده می شود.در بیمارانی که به شیوه LDR براکی تراپی می شوند ، شب در بیمارستان اقامت دارند چونکه وسایل مربوطه تماماً در طول معالجه در جای مربوطه باقی می مانند.
در براکی تراپی به شیوه پالس دوز-ریت PDR درمان مشابه مورد قبلی انجام می شود اما در شیوه دوره ای (پالسی) معمولاً یک بار بیشتر در ساعت از شیوه پیوسته درمان صورت می گیرد.
ممکن است بیمار به تناوب به اتاق حفاظت درمان فرستاده شود که در آنجا دستگاه کنترل از راه دور وجود دارد ومواد رادیواکتیو در همان مکان در محل تومور جایگذاری شود.زمانی که شخصی وارد اتاق می شود به طور اتوماتیک مواد رادیواکتیو عقب کشیده می شوند واین زمانی است که درمان تمام شده باشد.
زمانی که درمان تمام شد، وسایل مربوطه از بیمار برداشته می شوند.
براکی تراپی دائمی: که کاشت دانه نیز نامیده می شود، مستلزم قرار دادن دانه ها یا قرص ها(به اندازه یک دانه برنج) در داخل و یا نزدیکی تومور و باقی ماندن آنها به صورت دائمی می باشد. بعد از چند هفته ویا چندماه، سطح رادیواکتیویته دانه های کاشته شده سرانجام کاهش و به حد ناچیزی می رسد. دانه های غیرفعال بدون هیچ گونه عوارض پایداری در در بدن بیمار باقی می مانند.

تله تراپی

در این درمان پرتو از دستگاهی به سمت ناحیۀ تومورال ساطع می شود. این دستگاه بزرگ است و کمی سروصدا ممکن است داشته باشد. دستگاه بدن بیمار را لمس نمی کند، ولی دور او می چرخد، و در همین حالت از جهت های مختلف به بدن بیمار پرتو می تاباند.
رادیوتراپی یک درمان موضعی است، به این معنا که پرتو فقط به قسمت خاصی از بدن می تابد. به عنوان مثال، اگر بیماری به سرطان ریه دچار باشد پرتو فقط به قفسۀ سینه تابانیده می شود نه قسمت دیگری از بدن.
بیشتر افراد در هر روز از ۵ روز در هفته از شنبه تا چهارشنبه درمان می شوند و درمان آنها بسته به نوع سرطان و هدف درمان از ۲تا۱۰ هفته طول می کشد. به فاصلۀ زمانی بین اولین تا آخرین جلسۀ رادیوتراپی یک کورس درمان گفته می شود.
رادیوتراپی گاهی در اندازه (دوز) های پایین تر دو بار در روز داده می شود( درمان هایپرفرَکشن). پزشک ممکن است در صورت این که تشخیص دهد که این درمان اثر بخشی بیشتری دارد آن را تجویز کند. هر چند ممکن است عوارض زودرس بیشتری داشته باشد ولی عوارض دیررس کمتری دارد.
بیشتر اوقات درمان رادیوتراپی به صورت سرپایی است. یعنی بیمار در کلینلک یا مراکز رادیوتراپی درمان می شود و دیگر نیازی نیست که بستری شود و می تواند به خانه برود.
قبل از رادیوتراپی بیمار با پزشک خود ملاقات می کند. در این ویزیت/ها، معاینه می شود، از او یک شرح حال گرفته می شود و گاهی باید تصویر برداری هم انجام دهد. ممکن است پزشک در مورد رادیوتراپی، مزایا و عوارض جانبی و کارهایی که بیمار باید حین و بعد از درمان انجام دهد را به او توضیح دهند. سپس بیمار می تواند انتخاب کند که تحت درمان قرار بگیرند یا خیر.
اگر بیمار قبول کند که رادیوتراپی شود، باید قبل از رادیوتراپی برایش نقشۀ درمانی طراحی شود. دراین طراحی:
– یک اُنکولوژیست (سرطان شناس) و رادیوتراپیست ناحیه که باید درمان شود را مشخص می کنند (فیلد درمانی). این ناحیه ای است که پرتودرمانی می شود. در این حالت از بیمار درخواست می شود که در حین عکس ساده یا سایر اسکن هایی که برای تعیین فیلد ممکن است انجام شود کاملاً بی حرکت باشد.
– بعد از آن، رادیوتراپیست برای مشخص کردن محل درمان، روی پوست علامت های کوچکی (تَتو یا جوهر) می گذارد. بیمار باید در طول رادیوتراپی این علامت ها را داشته باشد. رادیوتراپیست هر روز از آنها برای آن که از صحیح بودن وضعیت بدن بیمار اطمینان پیدا کند استفاده می کند. تتو ها به اندازۀ خال های بسیار کوچکی هستند و تا آخر عمر بیمار بر روی پوست باقی می مانند. علامت های جوهری با گذر زمان محو می شوند. بیمار باید مراقب باشد که آنها را برندارد و اگر کمرنگ یا محو شدند به رادیوتراپیست اطلاع دهد.
– ممکن است بیمار به قالب گیری از بدن احتیاج داشته باشد. این قالب پلاستیکی باعث می شود تا از حرکت بدن در حین درمان جلوگیری شود. هم چنین به تشخیص این که وضعیت بیمار به صورت همیشگی است کمک می کند.
– اگر سر بیمار باید رادیوتراپی شود، به ماسکی احتیاج پیدا خواهد کرد. ماسک دارای روزنه های زیادی است، و می توان نواحی چشم ها، بینی و دهان ماسک را برید. این ماسک به تختی که بیمار روی آن قرار دارد متصل می شود. ماسک از حرکت سر جلوگیری می کند و در نتیجه هر روز وضعیت سر بیمار یکسان است.

پس از طراحی درمان، بیمار آماده رادیوتراپی می‌شود. در حین رادیوتراپی بیمار باید لباس هایی لطیف و نخی و راحت بپوشد. او باید لباس هایی بپوشد که به راحتی بتواند آنها را به راحتی از تن خارج کند، چون نباید روی فیلد هنگام درمان لباس یا پوششی قرار داشته باشد. بهتر است لباس های چسبان، یقه بسته یا کمربند در نزدیکی منطقۀ درمانی نداشته باشد. همچنین بیمار نباید رو یا نزدیک سطح درمانی زیورآلات، باند، پودر، لوسیون یا دئودورانتی قرار دهد، و نباید قبل از درمان از صابون و شوینده های معطر استفاده کند.
هنگام درمان
– از بیمار خواسته می شود که ناحیۀ درمان را برهنه کند یا گان بپوشد.
– از او خواسته می شود به محل درمان برود.
– بسته به ناحیۀ تومورال، ممکن است برای درمان روی صندلی بنشیند یا روی تخت بخوابد. رادیوتراپیست به کمک قالب بدن بیمار و/یا علامت های روی پوست وضعیت بدن او را تنظیم می کند.
– ممکن است بیمار نورهای رنگی روی بدن و علامت های روی آن ببیند. این نورها بی خطر هستند و به درمانگر کمک می کنند تا هر روز بتواند وضعیت بدن بیمار را تنظیم کند.
– در حین درمان بیمار باید کاملاً ثابت و بی حرکت باشد. می تواند مانند همیشه نفس بکشدو نیازی نیست که نفس خود را حبس کند.

رادیوتراپیست قبل از آن که درمان شروع شود اتاق را ترک می کند. او به اتاق کنترل می رود و بیمار را از طریق صفحۀ تلویزیونی تحت نظر قرار می دهد. به همین دلیل بیمار نباید احساس تنهایی کند. رادیوتراپیست می تواند صدای او را بشنود و با او از طریق بلندگوهای اتاق درمان گفتگو کند. اگر بیمار احساس ناراحتی یا بیماری کرد باید رادیوتراپیست را در جریان بگذارد. پرتو نه بویی دارد، نه شنیده می شود و نه دیده می شود.
درمان حدود ۵-۱دقیقه طول می کشد. اگر بیمار با IMRT درمان می شود، ممکن است درمانش بیشتر طول بکشد. درمان ممکن است در صورتی که نیاز به بازبینی وضعیت بدن بیمار باشد مدت بیشتری بی‌انجامد.

رادیوتراپی سیستمیک
پرتودرمانی سیستمیک گاهی برای درمان سرطان تیروئید و لنفوم غیرهوچکین بزرگسالان استفاده می‌شود و در آن از مواد رادیواکتیو مانند ید ۱۳۱ و استرونتیوم ۸۹ (نام یک ماده است) استفاده می‌کند.

دراین روش درمانی، موادرادیواکتیو به صورت مایع هستند، که به صورت مایعات نوشیدنی یا تزریقی به بدن بیمار وارد می شوند. گاهی هم این موتد درکپسولهای دارویی قرارداده می شوند و نهایتا این مواد بعد از نوشیدن یا بلعیدن و یا تزریق در سرتاسر بدن منتشرشده و وظیفه درمانی خود را انجام می دهند.

IMRT یا پرتودرمانی تنظیم شده

پرتودرمانی تنظیم شده یا IMRT یک نوع پیشرفتۀ رادیوتراپی سه بعدی کانفورمال (۳DCRT) است. در آن از سخت افزار و نرم افزارهای پیشرفته ای استفاده می شود تا بتوان شکل و شدت پرتو تابانیده شده به نواحی مختلف درمانی را به خوبی تغییر داد. این، یکی از دقیق ترین شکل های پرتودرمانی خارجی است که موجود می باشد.

این روش نیز همانند ۳DCRT ، تصاویر سی تی اسکن را به نرم افزار طراحی مرتبط می کند که باعث می شود بتوان نواحی سرطانی را به صورت سه بعدی مشاهده کرد. هر چند ۳DCRT و IMRT در در الگوی و حجم پرتوی تابیده شده به بدن متفاوتند. در ۳DCRT مرسوم، پزشکان الگوهای تابش پرتو را به کامپیوتر می دهند. در IMRT ، پزشک دوزهای خاصی که تومور و بافت های سالم اطراف باید بگیرند را تعیین می کنند. سپس تیم فیزیک از یک برنامۀ پیچیدۀ کامپیوتری برای ترسیم یک طراحی درمان مناسب دوزهایی که پزشک تعیین کرده است، استفاده می کنند. این فرآیند «طراحی معکوس درمان» نام دارد.

درمان با IMRT کمی طولانی تر از درام با ۳DCRT است ولی در کل عوارض جانبی کمتری ایجاد می کند. در IMRT از همان شتابدهندۀ خطی درمانی که در ۳DCRT مرسوم پرتوی ایکس آزاد می کنند استفاده می شود.

به عنوان یک ویژگی منحصر به خود، IMRT دارای کولیماتور چند برگی دینامیک ، دستگاهی کامپیوتری که از بیش از ۱۲۰ لایۀ متحرک برای تطبیق شکل پرتو تابیده شده با تومور در هر زاویه ای درحالی که بافت های اطراف تا بیشترین حد ممکن حفظ می شوند، می باشد. DMLC کمک می کند تا دوز پرتو در یک زاویۀ خاص متفاوت باشد، به عبارت دیگر، می توان به گونه ای آن را تنظیم کرد که بعضی قسمت ها پرتوی بیشتری و بعضی قسمت ها پرتوی کمتری بگیرند. تکنیک های کمی قدیمی تر هم می تواند شکل پرتوی تابشی را تنظیم کنند اما فقط می توانند با یک دوز یکسان این پرتو را انتقال دهند. قابلیت تغییر در دوز پرتوی در DMLC ها به کمک “پنجره های کشویی” که در طول هدف تومورال حرکت می کنند انجام می شود.

برای آن که بهتر بتوان عملکرد DMLC ها را متوجه شد، می توان سر دوشی را با سوراخ های بسیار تصور کرد، و آب را به عنوان پرتو در نظر گرفت. رادیوتراپی استاندارد تنها اجازه می دهد که جریان یکنواخت آب از تمام سوراخ ها بیرون بیاید. ولی با DMLCها هر سوراخی در دوش را می توان حذف کرد یا استفاده کرد، یا به گونه ای تنظیم کرد که آب از هر قسمت با شدت های مختلف خارج شود. در رادیوتراپی هدف آن است که دوز مورد نظر تمام تومور را در بر بگیرد، در تکنیک جدید دقت این هدف بسیار بیشتر می شود.

رادیوتراپی سه بعدی کانفورمال( ۳DCRT )

این نوع رادیوتراپی فرآیند پیچیده ای است که با خلق مجموعه ای از داده های سه بعدی از تومور و بافت های سالم آغاز می شود. بعد از آن، از این مجموعه برای ایجاد تصاویر سه بعدی کامپیوتری و طراحی نقشه های پیچیده استفاده می شود تا بتوان پرتو را به صورت متمرکز به تومور تابانید و بافت های سالم اطراف آن را حفظ نمود. در این روش در حالی که بافت های سالم اطراف اشعۀ کمتری می گیرند، می توان دوز بیشتری را به سلول های سرطانی رساند؛ در نتیجه، این تکنیک با عوارض جانبی کمتر، تومور را بیشتر تحت کنترل در می آورد.

از ۳DCRT برای درمان تومورهایی که نزدیک به ارگان های حساس و حیاتی هستند، استفاده می شود. به عنوان مثال می توان از آن برای رساندن دوز مناسب به تومورهای سر و گردن استفاده کرد در حالی که میزان تابش به نخاع، عصب چشم و غدد بزاقی و سایر ارگان های مهم به نسبت تکنیک های پیشین، خیلی کمتر شده است.

شروع درمان با ۳DCRT با یک شبیه سازی مجازی از بدن به کمک سی تی اسکن از ناحیۀ مورد نظر، است. این شبیه سازی مجازی، یک فایل ثابت دیجیتالی ایجاد می کند که تمام اجزای گروه می توانند برای طراحی یک درمان به صورت اختصاصی برای یک فرد به آن دسترسی داشته باشند.

بعد از آن، پزشک با نرم افزار مخصوص طراحی درمان، تصاویری که به کمک سی تی اسکن از ناحیۀ مورد نظر گرفته شده است را بررسی می کند، به این صورت می تواند ناحیۀ مورد نظر را به صورت سه بعدی مشاهده کند. با این قابلیت می توان در حالی که بافت های اطراف بهتر حفظ می شوند، شدت و جهت تابش پرتوها به تومور را با دقت بیشتری تعیین کرد. پزشکان این اطلاعات را وارد سیستمی که مسئول درمان است می کنند.

رادیوتراپی به کمک شتابدهنده های خطی درمانی، که در فواصل کوتاه از انرژی های زیاد برای شتاب دادن الکترون ها تا حدود سرعت نور استفاده می شود، انجام می شود. وقتی الکترون ها به حداکثر سرعت ممکن می رسند، با هدفی از جنس تنگستن برخورد می کنند، که در نتیجه این هدف باعث انتشار اشعۀ ایکس به صورت متمرکز به ناحیۀ مورد نظر می شود. وقتی پرتو وارد بافت های بدن انسان می شود یون های پر انرژی تولید می کند که برای هر دو دستۀ سلول های سرطانی و سالم کشنده هستند. سلول های سالم به مرور نسبت به آن سازگار می شوند ولی سلول های سرطانی نمی توانند با آن وفق پیدا کنند. علاوه بر آن، از آن جا که سلول های سرطانی نسبت به سلول های سالم سریعتر تقسیم و تکثیر می شوند، حساسیت بیشتری دارند. در نتیجه این درمان در جلسات متوالی انجام می شود تا در یک جلسه و با دوز زیاد که بسیار مخرب است.

بعد از انجام معاینات فیزیکی و گرفتن شرح حال، اُنکولوژیست برای هر بیمار درمان خاصی را در نظر می گیرد. اُنکولوژیست در ارتباط نزدیک با سایر پزشکان و افراد تیم مانند پرستار، فیزیسیست، دوزیمتریست و رادیوتراپیست می باشد. فیزیسیست و دوزیمتریست، چگونگی تنظیمات پرتو و میزان دزی که باید تابیده شود را طراحی می کنند.

در بیشتر موارد، ۳DCRT با یک جلسه ” شبیه سازیِ مجازی” که در حدود ۹۰- ۳۰ دقیقه طول می کشد آغاز می شود. این جلسه معمولاً شامل یک سی تی اسکن برای طراحی درمان، تهیۀ قالب های خاص برای ثابت و یکسان نگه داشتن بدن بیمار در تمام جلسات درمانی و قرار دادن تتو هایی رنگی به اندازۀ ۳میلیمتر روی پوست به منظور کمک به تنظیم درمان رادیوتراپی روی ناحیۀ هدف می شود. در ادامۀ آن حدود ۳ تا ۷ روز طول می کشد تا تیم یک درمان را طراحی کند، بعد از آن ملاقاتی با بیمار صورت می گیرد تا درمان شروع شود.

یک درمان معمول رادیوتراپی در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد، هر چند ممکن است اولین جلسۀ درمان که همۀ موارد دوباره بررسی می شوند، کمی بیشتر طول بکشد. در اتاق درمان، رادیوتراپیست از علامت های روی پوست برای تعیین محل هدف درمان استفاده می کند. بدن بیمار روی تخت تنظیم می شود و گاهی از قالبی که در جلسۀ آمادگی درست شده است، استفاده می شود. بعد از آن رادیوتراپیست اتاق درمان را ترک می کند و دستگاه را روشن می کند. رادیوتراپیست، دستگاه را از یک اتاقِ فرمان روشن می کند، او در این اتاق می تواند بیمار را از طریق مانیتورهایی که وجود دارد ببیند و با او صحبت کند.

تابش پرتو بدون درد است، مانند زمانی است که بیمار تحت تصویربرداری با پرتوایکس قرار می گیرد. بیماران پرتو را نمی بینند، صدایی نمی شنوند و معمولاً چیزی احساس نمی کنند. اگر بیمار به هر دلیلی دچار ناراحتی یا مشکلی شود، رادیوتراپیست می تواند درمان را قطع کند.

رادیوتراپی معمولاً در جلسات کوتاه مدت در ۵ جلسه در هفته به مدت ۶ یا ۷ هفته متوالی انجام می شود. دوز های کم و فواصل بین جلسات به سلول های سالم ناحیۀ درمانی کمک می کند تا بازسازی شوند. کل دوز درمانی و تعداد جلسات درمانی که بیمار نیاز دارد به اندازه و محل تومور، نوع تومور، سلامت کلی بیمار و سایر عوامل بستگی دارد.

 

tebsonati

سلامت کده طب سنتی فرداد

پزشکی سنتی یا طب سنتی در دستهٔ پزشکی جایگزین قرار می‌گیرد.

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی طب سنتی مجموعه‌ای است از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمال که بر پایه نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است، خواه که قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طب سنتی در بسیاری نقاط جهان وجود دارد که از جمله مشهورترین انواع آن می‌توان به طب سنتی چین، گیاه‌درمانی و طب اخلاطی (بکار برده شده در طب سنتی ایرانی – علم مزاج‌شناسی)، شمن‌باوری و آیورودا (بکار برده شده در طب سنتی هندی) اشاره کرد.

در دنیا ۷۵۰ هزار گونه گیاهان دارویی وجود دارد که ۱۰ درصد از این میزان خواص درمانی دارد. سازمان جهانی بهداشت طی ۳۰ سال گذشته‌استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل را در کنار طب جدید در دستور کار خود قرار داده‌است، ریشه دار بودن در فرهنگ مردم، کل نگر بودن طب سنتی و سهولت دسترسی و ارزان‌تر بودن خدمات طب سنتی از دلایلی است که این سازمان در توسعه و ترویج طب سنتی مد نظر دارد.

سلامت کده طب سنتی فرداد به منظور ترویج طب سنتی در آینده نزدیک شروع به خدمت رسانی می کند .

انواع روش های طب سنتی عبارتند از :

 

۱- گیاه درمانی ( Phytotherapy )

درمان بیماری های مختلف جسمی و روحی به وسیله گیاهان را “گیاه درمانی” می گویند.
یکی از روش های قدیمی جهان، طب گیاهی است. خداوند حکیم درمان همه بیماری ها و دردهارا در طبیعت قرار داده است.«طبیعت خادم طبیعت است».

۲- ماساژ درمانی ( Massage therapy )

درمان بیماری های عضلانی، اسکلتی، گوارشی، سردردها، رفع استرس و افسردگی، بهبودی جریان خون و افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها و بهبودی ده ها بیماری دیگر از خواص ماساژ درمانی است.
بعضی ماساژهای درمانی عبارتند از:
ایروودا، یومیهو، تای ماساژ، ماساژهای آرام بخش و ماساژهای زیبایی.

۳- شیاتسو ( Shiatsu )

فشردن نقاط حیاتی بدن برای سلامتی، توسط انگشتان دست را “شیاتسو” می گویند.
یک تکنیک سالم و مؤثر که بیشتر پیشگیری کننده است و به عنوان شکلی از فیزیوتراپی برای بیماری های خاص مورداستفاده قرار می گیرد.
بیماران انرژی و نیروی ذخیره شده خود را ازاین طریق بدست می آورند و افرادی را که از استرس، تنش، افسردگی و یا بی خوابی رنج می برند، می توان با این روش درمان کرد.

۴- حجامت (Cupping )

در زبان فارسی حجامت به معنی مداوا تعریف شده و یک روش خون گیری است که برای پیشگیری از بیماری ها و درمان بعضی بیماری ها انجام می گیرد.
حجامت خشک بدون تیغ و خونگیری است و حجامت تر همراه خونگیری است.
مردم بر اساس توصیه رسول اکرم(ص)که می فرمایند:«بهترین عید، دوره حجامت است»، عید خون می گرفتند.
حجامت در پیشگیری و درمان بیماری هایی چون آسم، اعتیاد به مواد مخدر، نارسایی هضم غذا، سردردهای میگرنی و اعصاب، چربی خون، غلظت خون و بیماری های پوستی کاربرد دارد.

۵- بادکش درمانی ( Dry cupping )

بادکش درمانی، ایجاد مکش در نقاط مختلف بدن به منظور انبساط عروقی بدن و انحراف مواد از نقطه خاص است که حجامت خشک نیز می نامند.
انجام بادکش و چرخاندن لیوان روی بدن افراد فلج شده ناشی از سکته مغزی و قلبی، باعث بهبودی می شود.
در بعضی بیماران انجام بادکش با ترکیبی از روغن های مخصوص باید صورت گیرد.

۶- زالو درمانی( Leech therapy )

زالو درمانی یکی از روش های خون گیری طبی محسوب می شود که به لحاظ نحوه خون گیری و ماده هیرودین که توسط زالو به بدن وارد می کند، در طب سنتی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. هر زالویی اثر درمانی ندارد. در بزاق زالو ماده ضد انعقادی وجود دارد که موجب رقیق شدن خون، بازشدن عروق تنگ و در نتیجه موجب افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی موضع یا عضو می گردد.
اکنون زالو درمانی در بیماری هایی چون تنگی عروق قلب، پیوند پوست، پیوند اعضاء، واریس، ضایعات پوستی، بیماری های مفاصل، آرتروز، هموروئید، زیبایی پوست و تقویت سیستم ایمنی کاربرد دارد.

۷- فصد ( رگ زدن )( Fasd )

یکی از روش های خون گیری در طب سنتی است. این عمل باعث دفع بسیاری از سموم بدن به خصوص در مواقع غلبه سودا شده و مواد زائدی که در خون رسوب و افزایش پیدا می کند را نیز دفع می کند.
فصد در واقع همان رگ زدن است ، ولی بایستی توسط افراد ماهر و متخصص صورت گیرد.
کاربردهای مهم فصد عبارتند از:
کمردرد سیاتیکی، هموروئید، پاکسازی طبایع غالب، بیماری های گوارشی و… .

۸- آب درمانی یا آبزن ها ( Hydrotherapy )

یکی از روش های طب سنتی است که همراه با اسانس های گیاهی یا بدون آنها، کاربرد زیادی برای بهبود رعیشه، ضایعات پوستی، دردهای مفاصل، سیاتیک، نشاط و تقویت بدن، تقویت عضلات و اصلاح منافذ بدن، گرم کردن و افزایش رطوبت بدن دارد.
زالو درمانی :

برغم اینکه برخی از انواع زالو فوق العاده خطرناک و بیماریزا است امروزه گونه های متعددی از زالوها وجوددارند که اثرات درمانی جالب توجهی دارند.
زالو از دو هزار و۵۰۰ سال قبل در ایران، هند، یونان و روم و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی داشته است .
در قرن نوزدهم از این جانور کوچک برای درمان هر دردی از جمله سر درد، تب ، زخم های عفونی شده ، دمل و آبسه استفاده می شده است .
بزاق زالو، به دلیل اثر ضد انعقادی هیرودین امروزه در تحقیقات جدید ثابت شده که پس از عمل جراحی آنژیوپلاتسی قلب و بطور کلی در بیماری های کرونری قلب، می تواند نقش موثری ایفا کند و ریسک جراحی و خطر حملات قلبی را به حداقل کاهش دهد.
در هندوستان ۲۰ بیمار با واریس اندام تحتانی (پیشرفته)داوطلب زالو درمانی شده و پاسخ درمانی شگفت آوری مشاهد شده و تمامی ۲۰ نفر (صد در صد بیماران مورد مطالعه)کاملا درمان شدند.
ماده آنتی کوآگولان (ضد انعقادی) که در بزاق زالو موجود است بنام هیرودین موجب رقیق شدن خون، باز شدن عروق بسته و بالطبع افزایش خون رسانی و اکسیژناسیون موضع می شود.
پیش بینی می شود حداقل یکصد نوع ماده ویژه با اثرات درمانی گوناگون توسط زالو ترشح میشود . اکنون در شمار کثیری از کلینیک های معتبر اروپا و آمریکا از زالو برای رقیق شدن خون متعاقب آنژیوپلاستی قلب، گرافت های پوستی و پیوند اعضا (برای تسریع خونرسانی موضع و پیشگیری از انعقاد خون در عروق)، واریس ، ضایعات پوستی و زیبایی پوست و حتی تقویت سیستم ایمنی بدن ، استفاده طبی بعمل می آید.
محققان هندوستان طی بررسی های علمی متوجه شدند که زالو ، خون سیاهرگی مملو از دی اکسید کربن را به خون شریانی حاوی O۲ اکسیژن ترجیح می دهد و در مکیدن خون ، عروقی را انتخاب می کند که دارای غلظت بالاتر و خون فاسد تر باشند.

salamat

موسسه پیشگیرى و ارتقا سلامت فرداد

در موسسه پیشگیرى و ارتقا سلامت فرداد در پیشگیری اولیه تلاش بر آن است که از ابتلا به یک بیماری در یک جامعهٔ مشخص جلوگیری شود که مهم‌ترین کار در رسیدن به این هدف آموزش بهداشت می‌باشد . پیشگیری دارویی و واکسیناسیون نیز در این سطح از پیشگیری قرار دارد.

در پیشگیری دومین  زمانی که فرد به بیماری مبتلا شده و پیشگیری اولیه پاسخ نداده است یا انجام نشده‌است انجام می‌شود و تلاش بر آن است تا از شدت یافتن یک بیماری، اپیدمی شدن آن، ویا به جای گذاشتن اثری بر روی بیمار جلوگیری شود. درواقع درمان اولیه (درمان دارویی که سطح دوم پیشگیری دارویی محسوب می‌شود) جهت جلوگیری از بروز ویا شدت یافتن عفونت حاصل از یک بیماری با عامل عفونی است.

در پیشگیری سومین زمانی که دوسطح پیشگیری قبل پاسخگو نبوده یا به‌طور صحیح و مؤثری انجام نشده‌است انجام می‌شود و تلاش بر آن است تا از عوارض یا بازماندن آثار غیرقابل جبران بر فرد می‌باشد که توانبخشی‌ها در این دسته از سطوح پیشگیری قرار میگیرد.

در پیشگیری مقدماتی یا نخستین پا فراتر از این موارد گذاشته می‌شود و این سطح قبل از سطوح دیگر در مواردی اجرا می‌شود. در پیشگیری مقدماتی هدف آن است که از عملکرد عوامل خطر زا برای افراد جامعه جلوگیری شود. به این معنا که سطحی از پیشگیری عملی شود که نیاز به دیگر سطوح را کاهش دهد.

ارتقای سلامت فرایند توانمندسازی مردم برای افزایش کنترل بر سلامت خود و تعیین‌کننده‌های آن می‌باشد که به موجب آن سلامت آن‌ها بهبود می‌یابد. ارتقای سلامت سیاست عمومی را درگیر کرده‌است که به عوامل تعیین‌کننده آن مانند درآمد، وضعیت مسکن، امنیت غذایی، وضعیت اشتغال و شرایط محیط کاری می‌پردازد. اخیراً از واژه سلامت در همه سیاست‌ها، برای ارجاع به اقداماتی که ارتقای سلامت در همه سیاست‌های عمومی انجام می‌دهد استفاده شده‌است. ارتقای سلامت هم تراز با عدالت در سلامت است.

اقدامات موسسه پیشگیری و ارتقاء سلامت عبارتند از: تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای مراجعان و طراحی نظام مراقبت مداوم، ارزیابی عوامل خطر کودکان، نوجوانان، افراد بالغ و سالمندان، طراحی و اجرای سیستم یادآوری الکترونیکی واکسیناسیون دوره‌ای و خدمات ارتقای سلامت نوجوانان و سلامت بلوغ، اجرای برنامه‌های غربالگری دوره‌ای، آموزش سلامت، آموزش ارتقای کیفیت زندگی، آموزش الگوی زندگی سالم، آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش مقابله با بحران، آموزش مدیریت خشنونت‌های خانگی، ترویج الگوی زندگی سالم با همکاری بین بخشی با مراکز خارج از وزارت بهداشت، ارائه خدمات مشاوره الکترونیکی، اجرای برنامه کاهش مصرف سیگار و الکل و برنامه کاهش رفتارهای پرخطر در سوء مصرف مواد، اجرای برنامه تنظیم خانواده و کنترل جمعیت، اجرای برنامه جامع ارتقای سلامت مادران و کودکان و ارتقای سطح سلامت روان در جامعه.

ارائه آموزش چهره به چهره و پر کردن برگه های مرتبط با آموزش سلامت توسط پرستار کلینیک در حین پذیرش و در طول بستری و حین ترخیص .
پیشگیری از بیماری های مزمن ( دیابت ، فشار خون ، اختلالات چربی ، اضافه وزن ، چاقی ، پوکی استخوان ) .
غربالگری و پیشگیری از سرطان ها.
برقراری کلاس های آموزشی .
چکاب و معاینات دوره ای .
تغییر در شیوه زندگی ، مدیریت استرس ، اختلالات اضطرابی ، افسردگی .
مشاوره ترک سیگار ، الکل ، مواد مخدر.

پردیس آی تی فرداد

فعالیت های پردیس آی تی فرداد از قبیل انجام پروژه های سپید جامگان و آزمایشگاه پاتولوژی اعم از طراحی سایت و تولید محتوای فروشگاهی و شرکتی و طراحی بنر محصولات و برند های زیر مجموعه سایت های طراحی شده و همچنین پشتیبانی می باشد.
این مجموعه در بخش های دیگری همچون طراحی و فارسی سازی قالب های وردپرس و پرستاشاپ ، امنیت و سئو ، تولید اپلیکیشن های موبایل نیز حضور فعال دارد.
فعالیت های این مجموعه به موارد گفته شده محدود نمی شود و تیم آی تی در همه ی زمینه های وب سایت و نرم افزار دستی بر آتش دارد نمونه کارها و فعالیت های این مجموعه را در وبسایت زیر می توانید مشاهده کنید.

خدمات ارائه شده در بخش آی تی

اپلیکیشن آنلاین پزشکی
این سیستم برای ارائه تمام خدمات درمانی و خدمات مراقبت از بیماران طراحی شده است . در این اپلیکیشن ، بیماران قادرند درخواست های خدمات مراقبت و پرستاری خود را ثبت کرده سپس پرستاران و پزشکان درخواست ها را مشاهده و قبول کرده و به محل بیمار مراجعه می نمایند .

این سیستم برای چه کسانی مناسب و قابل ارائه است:

پزشکان متخصص ، عمومی و پرستاران :

رزرو خدمات ، نوبت دهی ، ویزیت آنلاین ، خدمات در محل و …

آزمایشگاه ها و مراکز خدمات سلامتی :

نمونه گیری در محل ، ارسال جواب آزمایش و …

مراکز خدمات درمانی و درمانگاه ها :

رزرو خدمات ، نوبت دهی ، ویزیت آنلاین ، خدمات در محل و …

فیزیوتراپیست ها :

رزرو خدمات ، خدمات فیزیوتراپی در منزل ، مشاوره از راه دور و …

مراقبت از سالمندان :

خدمات مراقبت در منزل ، خدمات پزشکی در منزل ، خدمات فیزیوتراپی و .

استارت آپی است که می تواند وضعیت فعلی خدمات سلامت را در بخش سرپایی متحول کرده و از سفرهای درون شهری بی مورد شهروندان جلوگیری نموده و این خدمات را به صورت ویژه و با کیفیت بالا در بخش های آزمایشگاه، دارو، ویزیت پزشک و خدمات پرستاری به هم میهنان عزیزعرضه نماید.

در بخش آزمایشگاه، متقاضی آزمایش از طریق اپلیکیشن موبایل یا وب عکس نسخه خود را آپلود می نماید. آزمایشگاه طرف قرارداد محدوده انتخاب شده نسخه مورد نظر را پذیرش و در نهایت با ارسال نمونه گیر درب منزل یا محل کار متقاضی نمونه آزمایش را دریافت نموده و جواب آن را از طریق اپلیکیشن یا فیزیکی به دست متقاضی می رساند.

در بخش دارو، متقاضی دارو از طریق اپلیکیشن موبایل یا وب عکس نسخه خود را آپلود می نماید. داروخانه طرف قرارداد محدوده انتخاب شده نسخه مورد نظر را پذیرش و در نهایت داروها را به صورت لیبل خورده با لیبل تایپ شده و پرینت گرفته به دست متقاضی می رساند.

دربخش ارائه خدمات پزشکی متقاضی می تواند بدون اینکه ساعت های طولانی را در مطب پزشک منتظر باشد و یا در ترافیک های سرسام آور کلافه شود، پزشک طرف قرارداد محدوده را در نقشه رویت کند، و پس از پذیرش، خدمات ویزیت را در منزل دریافت کند.

دربخش ارائه خدمات پرستاری در منزل، متقاضی می تواند پرستار طرف قرارداد محدوده را انتخاب کند و خدمات تزریقات، پانسمان، تعویض سوند و خدمات دیگر پرستاری را در محل دریافت نماید.

و در مجموع یک نفر می تواند پزشک را برای ویزیت در منزل یا محل کار فراخوانی نماید، داروهایش را در محل به صورت لیبل خورده تحویل بگیرد، آزمایش های خود را انجام دهد و تزریقات و دیگر خدمات پرستاری نیز در همان محل ارائه شود.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرداد

آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرداد با ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و مبتنی بر اتوماسیون کامل آزمایشگاهی و با کار گیری کادر متخصص، متعهد و کارآزموده سعی بر این داشته است تا خدماتی متمایز به مردم عزیز ارائه نماید. فضای مناسب و دلنشین، احترام به مراجعین، پاسخگویی مناسب، بهبود مستمر و ارائه خدمات به روز و با کیفیت  سرلوحه تمامی مدیران و کارکنان آزمایشگاه فرداد می باشد. از آنجا که دقت و سرعت، اصل اولیه و شرط لازم در امور تشخیصی-درمانی است، این مرکز با کادر فنی مجرب، تجهیزات پیشرفته و مطابق روز و تلاشی مضاعف سعی در این مهم داشته است.

بخش های آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرداد :

هماتولوژی: نمونه گیری از خون
بیوشیمی: نمونه های خون و مایعات بدن
ایمونولوژی
ایمونوسرولوژی: این تست ها به صورت روزانه انجام و جواب دهی می شوند. آزمایش های ایمونولوژی براساس تعداد و نوع آزمایش ها، به صورت هفتگی و ماهانه انجام می شوند.
ادرار
انگل شناسی (برای انجام این قبیل تست ها، نمونه مدفوع بیمار نیاز می شود)
میکروب شناسی
غربالگری: این تست ها در دوران بارداری و جهت تشخیص وجود سندروم و نقایص جنینی انجام می شود.
برخی از خدمات آزمایشگاه پاتولوژی فرداد عبارت است از:

پذیرش نمونه های بافتی

آماده سازی بافت برای برش و پروسس نمودن بافتها

تهیه انواع برش بافتی(نمونه های انسانی، حیوانی،…)

رنگ آمیزی­های معمول و اختصاصی و تهیه اسلایدهای بافت شناسی

گزارش لامهای تهیه شده توسط هیات علمی مرکز

تهیه لام جهت مراکز آموزشی

انجام آزمایشات سیتولوژی

انجام آزمایشات ایمونوهیستوشیمی

برگزاری کارگاه های آموزشی

ایجاد بانک ضایعات دهان جهت انجام تحقیقات

مشارکت فعال با سایر مراکز پژوهشی و همکاری متقابل با آنها

یک آزمایشگاه پاتوبیولوژی خوب باید در جواب دهی دقت کافی را داشته باشد، زیرا کوچک ترین اشتباه در جواب آزمایش، سلامت بیمار را به خطر می اندازد.

فعالیت بخش پاتولوژی با دید وسیع تر
در این بخش نمونه های سرجیکال و سرپائی اعم از بیوپسی های سیستم گوارش، سیستم ژنیتال، سیستم تنفسی، مغز استخوان، عصب، کلیه، کبد، پوست، پروستات، کیسه صفرا و… مورد انجام آزمایش قرار گرفته و در اسرع وقت جوابدهی می شود. لازم به یادآوری است، برخی آزمایش های اختصاصی از قبیل ایمونوهیستوشیمی نیز در این بخش قابل انجام است. همچنین، در واحد سیتولوژی این بخش آزمایش های پاپ اسمیر، LBC و همچنین بررسی مایعات ارسالی از قبیل CSF، پلور، برونش، خلط، آسپیراسیون (BMA)، ترشحات پستان، FNA تیروئید، بوکال اسمیر و… قابل انجام است. در این بخش از آزمایشگاه نیز کنترل کیفی بصورت منظم و دقیق انجام شده و با فعالیت دقیق پرسنل مجرب، جواب آزمایش ها از صحت بالایی برخوردار هستند. در این بخش سه پرسنل با مدارک تحصیلی مرتبط زیر نظر یک پزشک متخصص پاتولوژی مشغول به کار هستند.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرداد ، همگام با بهبود مستمر روش ها و تجهیزات آزمایشگاهی و در راستای بهبود سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری موجود، اقدام به تاسیس بخش IT نمود.

یکپارچه سازی کلیه سیستم های نرم افزاری آزمایشگاهی در قالب سیستم جامع آزمایشگاه

اتصال دو سویه کلیه اتوآنالایزر ها و تجهیزات آزمایشگاهی به سیستم جامع آزمایشگاه و به حداقل رساندن خطای انسانی در ایجاد و انتقال اطلاعات

بهبود مستمر روش ها و ارایه راهکار های جدید در تعامل موثر با دپارتمان تضمین کیفیت آزمایشگاه در راستای قوانین سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2008

طراحی و پیاده سازی وب سایت و ارائه سرویس ایمیل برای آزمایشگاه

فراهم سازی بستری برای جواب دهی تحت وب

بهبود مستمر روش های چاپ جواب ها و چیدمان اطلاعات در برگه های جواب با تعامل موثر با پزشکان و متخصصان آزمایشگاه

مدیریت کلیه سیستم های نرم و سخت افزاری شامل سیستم های حسابداری/انبارداری/حضور غیاب/مانیتورینگ دما و …
به جرأت می توان گفت که روش ها و راهکار های مبتنی بر سیستم های IT به کار رفته در آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرداد در نوع خود بی نظیر بوده و هدف اصلی یعنی کاهش چشمگیر خطای انسانی و سهولت اجرای فرایند ها در عین دقت بالا، میسر شده است. از بین این سیستم ها می توان به سیستم های پذیرش، جواب دهی، اطلاع رسانی آزمایشات فوری،آزمایشات تکراری، ثبت ورود نمونه، ردیابی نمونه در آزمایشگاه، ثبت خروج جواب، سیستم جامع بارکد دهی نمونه ها، سیستمهای تایید صحت ورود اطلاعات، امضای دیجیتال پزشکان و سیستم جواب دهی اینترنتی اشاره کرد.

در راستای ارایه خدمات برای مراجعین محترم غیر ایرانی امکان جواب دهی به زبان انگلیسی و همجنین ارایه رسید بیمار به زبان انگلیسی فراهم شده است.

بخش IT آزمایشگاه با ارتباط مستمر با شرکت های سخت و نرم افزاری تولید کننده سیستم های رایانه ای و آزمایشگاهی و همچنین بخش مدیریت تضمین کیفیت آزمایشگاه، همواره در جهت بهبود فرایند های آزمایشگاهی ، آماده اقدام است.

balini-dar-manzel

مرکز ارائه خدمات و مراقبت های بالینی در منزل فرداد

مرکز ارائه خدمات و مراقبت های بالینی در منزل فرداد خدمات ذیل را ارائه می دهد :

دسترسی شبانه روزی به خدمات پزشکی – پرستاری بی شک یکی از نیازهای مبرم هر خانواده است. عدم دسترسی به مطب پزشکان در ساعات روز و شب و ایام تعطیل، معضلات ترافیک شهری و یا عدم امکان جابجایی بیماران سالمند، نیاز به استفاده از خدمات شبانه روزی و قابل دسترس را دو چندان می نماید.

شرکت سپید جامگان البرز ایرانیان خدمات پزشکی در منزل” یا محل کار را با مزایای زیر در اختیار افراد قرار می دهد.

 • خدمات پزشکی در منزل
 • خدمات پرستاری در منزل
 • خدمات فیزیوتراپی در منزل
 • خدمات زنان و مامایی در منزل
 • خدمات پاراکلینیک نمونه و رادیولوژی

لیست خدمات بالینی در منزل که توسط سپید جامگان البرز ایرانیان قابل ارائه می باشد:

 • اجرا اتاق ایزوله و I.C.U در منزل با تجهیزات کامل
 • ویزیت در منزل
 • ارائه خدمات فیزیوتراپی ، گفتار درمانی در منزل و توان بخشی در منزل با دستور پزشک
 • نگهداری بیماران ناتوان و نیازمند
 • تزریقات و پانسمان در منزل به دستور پزشک
 • انجام نمونه گیری خون و ادرار با دستور پزشک جهت انواع آزمایشات
 • انجام اقدامات تشخیصی اولیه مثل ( رادیوگرافی پرتابل ، گرفتن نوار قلب و … ) با دستور پزشک
 • انجام اقدامات اولیه درمانی مثل ( احیاء قلب و ریه ، انواع سونداژ ، شستشوی معده و آتل گیری ) زیر نظر و دستور پزشک
 • تهیه داروی تجویز شده توسط پزشک و ارائه به بیمار
 • ویزیت اولیه بیمار در منزل و در صورت نیاز به ارائه خدمات در مراکز درمانی مجهز ‘ انتقال بیمار به درمانگاه و یا بیمارستان طرف قرارداد با مرکز ارائه خدمات آموزشی در خصوص ( تشخیص به موقع علائم بیماری ، چگونگی مصرف دارو، خود مراقبتی در منزل، بهداشت ، جسمی ، روانی ، اجتماعی ، بهداشت ازدواج ، مراقبت های دوران بارداری و پس اززایمان، تنظیم خانواده ( گذاشتن IUD در منزل مجاز نمی باشد ) ‘ نحوه مراقبت نوزاد شیرخوار ‘ نحوه برخورد با بیماری های واگیر و غیر واگیر ، بررسی وضعیت سلامت افراد خانواده ، اندازه گیری فشار خون و علائم حیاتی ، رعایت اصول نگهداری بیمار در منزل
 • ارائه کلیه خدمات پرستاری در منزل
 • انجام واکسیناسیون در منزل
 • ارائه مشاوره تغذیه و رژیم درمانی در منزل