وزیر بهداشت در حکمی، دکتر محسن اسدی لاری را در سمت خود به عنوان مدیرکل همکاری های بین­ الملل وزارت بهداشت، ابقا کرد.

به گزارش وبدا، متن این حکم به شرح زیر است؛
جناب آقای دکتر محسن ا­سدی لاری
باتوجه به سوابق ارزنده جنابعالی­، بدینوسیله به عنوان مدیرکل همکاری های بین ­الملل ابقا می‌شوید. امید است با هماهنگی معاونین محترم و کلیه مدیران و بخش­های مرتبط در داخل و خارج از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با اتکال به خداوند و پیروی از مشی اعتدال دولت تدبیر و امید در انجام امور و وظایف محوله موفق باشید.
حسب شیوه صدور احکام­، انتظارات اینجانب از جنابعالی و حوزه تحت مدیریت به شرح ذیل است:

۱- جمهوری اسلامی ایران در سالهای پس از انقلاب دستاوردهای گرانبهایی در عرصه نظام سلامت دارد که امروز می­ تواند به عنوان یکی از مراکز مهم و مورد توجه کشورهای در حال توسعه در این زمینه باشد. شایسته است جنابعالی و همکاران ارجمندتان در برجسته تر نمودن و نمایاندن نقاط قوت نظام ارائه خدمات بهداشتی­، درمانی و آموزش پزشکی کشور به جهان راهکارهای جذاب­ تر و عالمانه­ تری برگزینید. بی­ تردید مدیران و کارشناسان مجرب کشورمان ­امروز می­ توانند حداقل برای کشورهای شرق مدیترانه در توسعه زیرساخت­ها و پیاده نمودن PHC و UHC بعنوان مشاورین ارشد موثر باشند.

۲- نظام سلامت امروز ما از نظر سخت­افزار و نرم­افزار به مراتب کمتر از بعضی از کشورهای منطقه شرق مدیترانه نیازمند الگوپذیری از برنامه­ های بیرونی است. لذا مراقبت فرمائید تا برنامه ­های جهانی قبل از انطباق با شرایط علمی­، فرهنگی­، اجتماعی­، اقتصادی و اعتقادی­کشورمان پابه عرصه­های اجرائی نگذارد.
گرچه تعامل با جهان و پرهیز از انزواجوئی نیز باید در صدر برنامه­های جنابعالی باشد­، مع­الوصف این تفاوت در منزلت و جایگاه رفیع کشورمان نیز بی تردید باید مورد توجه قرار گیرد.

۳- در سفرهای خارجی و تیم هائی که برای برنامه های مختلف اعزام می شوند:
اولا: ضرورت اعزام باید محرز باشد.
ثانیا: حداقل نفرات اعزام شوند.
ثالثا: استفاده از شرایط VIP همچون بلیط First و بیزینس کلاس حتی برای وزیر و معاونین ممنوع می­ باشد.
رابعا: در صورتیکه امکانات اقامتی همچون اقامتگاه دولتی در سفارتخانه­ ها و غیره وجود دارد، پرداخت هزینه هتل و ­هزینه­ های متفرقه جایز نمی­ باشد و مراعات صرفه­ جوئی و حفظ بیت ­المال باید مورد توجه قرار گیرد.

۴- در شرایط تحریم­ های ظالمانه آمریکا علیه ملت شریف ایران، انتظار می­ رود تمام امکانات و مراودات در جلب مشارکت و همراهی کشورهای دیگر جهت تهیه دارو و تجهیزات پزشکی با راه های دیپلماتیک به کار گرفته شود.
یقینا با تجربه ای که در جنابعالی سراغ دارم در این راستا انشاء الله موثر خواهید بود.

۵- در شرایطی که دولت آمریکا تلاش می­ کند، رابطه دیپلماتیک و اقتصادی کشورمان را با کشورهای جهان قطع کند، برگزاری و میزبانی­ اجلاس­ های بین ­المللی و منطقه­ ای و تنظیم تفاهم­ نامه­ های همکاری با دیگر کشورها در زمینه­ های مرتبط می­ تواند در تقویت جایگاه کشورمان و همچنین به تضعیف موقعیت جنگ افروزان آمریکا و صهیونیسم کمک نماید.
توفیق جنابعالی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

دکتر سعید نمکی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی